18 12 2010

Bilinçli Tüketici

bilinçli tüketici

 

Oldukça bilinçliyimdir tüketme konusunda. Bilinçli tüketirim tüketeceğimi. Dünyaya bir kere geliyoruz, kıymetini bilmek lazım, değil mi ama? Girdim mi bir markete, çeşit çeşit ürünleri doldurdum mu sepetime, değmeyin keyfime. 

 

Bir şey alırken temel ihtiyacımı göz önünde bulundururum, birinci kural bu tabii. Ama aslında modern dünyanın bir üyesi olarak benim temel ihtiyacım zaten ve sadece satın almak. Satın alırken kaliteliyi ucuza getirmeye çalışırdım eskiden. Şimdi pek kafa yormuyorum buna. Kaliteli ürünün ömrü uzun oluyor, evet ama, en kalitelisini de alsam bir iki ay sonra yenisini alacağıma göre, bu kural benim için geçerli değil.  Gerek yok bir sürü para ödemeye. Bir iki bozulmadan dursun yeter bana. Sonra bir yenisi. Moda da oldukça değişken zaten. Takip edeceğim dersen,  dolabında yer açacaksın her ay, kesende de tabii. Bilinçli olacaksın yani.

 

Bilinçli arkadaşlarla mutlaka haftada bir akşam biraraya gelip beraber tüketiriz. Açık büfelerden bilinçli seçimler yaparız, tabak tabak yeriz, bardak bardak içeriz. Bilinçlice doldurduğumuz son tabağımız her seferinde  -zorla yiyecek değiliz ya- öylece kalır. Bilinçli tüketiciyiz biz, tabağımızı bitireceğiz diye zorla yemek yakışmaz bize.  

 

Evet oldukça bilinçliyimdir tüketme mevzuu olunca. Bir giydiğimi bir daha giyersem son olur. Bir haftanın yedi günü bilinçlice yerim, içerim; sonra bütün yiyip içtiklerimi bilinçlice boşaltırım. Bilinçli tüketicinin tuvaleti de ona göre olacak tabii. Girdin mi çıkasın gelmeyecek. Kendini özgür hissedeceksin içinde. Ee, ne de olsa, tükettiklerini uğurluyorsun orada, yenilerine yer açıyorsun içinde. Tuvaletler olmasa nasıl tüketeceksin, değil mi ama?

 

Modern dünyanın sistemi tüketmek üzerine kurulu kardeşim, bilinçli olmak lazım. Tüketmezsen tükenirsin bizim felsefede. Yeri geldi mi eşini, dostunu bile tüketeceksin. Bilinçli insan ne zaman neyi, nasıl tüketeceğini iyi bilir.

Ne mutlu bilinçli tüketiciye!

                                                                           emrah ayhan

 

 

aykIRI EDEBIYAT

18 aralık 2010 SAYI:69

 

h-aykIRabilenlere…

 

SAHİBİ: OKUYUCULARI

 

büşra demirağ, deniz özlem ekemen, ahmet uysal,

 özgür göreçki,şerif kutludağ, hikmet kızıl,

 nihat kaçoğlu, burak yasin tunçlar,

çiğdem burhan, emrah ayhan

 

www.aykiriedebiyat.com,www.aykiriedebiyat.blogcu.com

adres: gümüş küpe sk. No:5/6 beyoğlu-ist.

emrahayhann@hotmail.com metahcakko@hotmail.com

 

SAYFALAR DOLUNCA cIKAR, KAFA KONFORUNU BOZAR

0
0
0
Yorum Yaz